* Gorzów na Bis *

DaMyr (1) DaMyr (2) DaMyr (3) DaMyr (4) DaMyr (5) Dollars Brothers IMG_0089 Lemko Tower (1) Lemko Tower (2) Lemko Tower Junior Łastiwoczka - Oczepiny Łastiwoczka (1) Łastiwoczka (2) Łastiwoczka (3) Łastiwoczka (4)

W ten weekend przypomnimy Wam atmosferę Gorzowskiego Spotkania z Kulturą Łemkowską. Rozmowy z artystami, organizatorami, gośćmi festiwalu i słuchaczami. To wszystko w niezwykłej, niepowtarzalnej atmosferze gorzowskiego teatru.
Zapraszamy do słuchania !
Część pierwsza – w sobotę o godz. 14.00
Część druga – w sobotę o godz. 16.00 (powtórka o godz. 22.00)
Część trzecia – w niedzielę o godz. 14.00

Powtórki audycji jak zawsze od godz. 21.00

* Aplikacja na wakacjach czyli Lemko-Android *

kod QR - 1


Pamiętajcie, że możecie zabrać Radio-Lemko ze sobą na wakacje, do pracy lub gdziekolwiek. Wystarczy smartfon lub tablet z Androidem. Aplikację możecie pobrać absolutnie za darmo ze sklepu Google Play:

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.radio.lemko&hl=pl

lub skanując kod QR który Was tam sam zaprowadzi.
Powodzenia i do usłyszenia !

* Kobiecy weekend w Radio-Lemko *

Natalia Pelak Siostry Boczniewicz
W sierpniowe weekendy zapraszamy Was do słuchania audycji powtórkowych które przez cały rok powstawały dla Was i z myślą o Was. To niepowtarzalna okazja zwłaszcza dla tych z Was którzy ich nie słyszeli. Ten weekend należy do kobiet.
W sobotę o godz. 13.00 audycja „Sestry Boczniewicz”, natomiast w niedzielę o godz. 13.00 spotkanie z Natalią Pelak.
Wieczorne powtórki audycji, zawsze o 21.00
Zapraszamy serdecznie. Do usłyszenia !

* Łemkowskie Jeruzalem – Notatnik ze świata według Nikifora * Legnicka Galeria Sztuki od 8 do 31 sierpnia 2014 r.

 

Plakat Danylo Mowczan IslBG Joanna Zemanem Mateusz Budzyński Nikifor Nikifor-2 SONY DSC SONY DSC

„Łemkowskie Jeruzalem” to artystyczny projekt, który od 13 lat organizuje Zjednoczenie Łemków z Gorlic. Ma on na celu integrację środowiska artystycznego, które w twórczych poszukiwaniach porusza kwestie związane z kulturą łemkowską. Łemkowskie Jeruzalem ma znaczenie symboliczne i kultowe, a dla wielu jest to powrót do korzeni, podróż w głąb siebie. Oprócz walorów artystycznych plener zachęca szeroką publiczność do dialogu międzykulturowego i bliższego poznania kultury łemkowskiej.

Tegoroczna edycja Łemkowskiego Jeruzalem poświęcona jest Nikiforowi – a właściwie Epifaniuszowi Drowniakowi – malarzowi prymitywiście łemkowskiego pochodzenia.
Na wystawę poplenerową XIV „Łemkowskiego Jeruzalem” składa się 40 poplenerowych prac różnych artystów i technik (malarstwo, grafika komputerowa, film), m.in. E. Dwurnika – gościa specjalnego pleneru. Legnicką ekspozycję wzbogacają również prace samego Nikifora.

Notatnik ze świata – według Nikifora

Talent Nikifora przejawiał się głównie w twórczości na kawałkach tektury, okładkach zeszytów, skrawkach papieru, na których uwieczniał autoportrety, widoki krynickich willi i cerkwie – jego święty świat. Był przy tym niezwykle płodnym twórcą, stworzył blisko 40 tysięcy dzieł. Tworzył też swoiste notatniki, notesiki, modlitewniki itp. Unikatowość tej twórczości polega również na tym, że mimo trudów codziennego życia pozostał wierny swojej pasji malarskiej.

„Trudno o artystę, który w swoim dziele bardziej był „stąd”, który bardziej nie „byłby znikąd”. Jego obrazy to nieskończoność wariacji na temat widzialnego. Domy, góry, kościoły i pociągi promieniują z rzeczywistości coraz piękniejsze, coraz doskonalsze i zmierzają ku jakiejś nieskończoności istnienia. Nikifor, tworzy, odtwarza, by nie zaginęło, by trwało, by świata nie zagarnęła nicość. Jest jak Bóg, który każdego ranka gasi ciemność i uruchamia kolejny dzień z domami, górami, kościołami i pociągami żebyśmy mieli się gdzie podziać. Trzydzieści tysięcy obrazów na temat stworzenia świata i w jego obronie. Albo dla jego zbawienia, bo przecież w tych pejzażach jest tak pięknie, tak nieruchomo i tak świetliście jak na ikonach. Pochylony nad tekturą, głuchy na zgiełk deptaku odgadywał jak powinien wyglądać świat”.

fragment z książki Andrzeja Sasiuka „Nie ma ekspresów przy żółtych drogach”.

Uczestnicy pleneru / wystawy:
Epifaniusz Drowniak (Nikifor), Edward Dwurnik (gość zaproszony), Stefan Telep, Grzegorz Sztwiertnia, Natalia Hładyk, Joanna Zemanek, Jerzy Dobrzański, Mateusz Budzyński, Serhij Petluk, Mychajlo Barabasz, Tereza Barabasz, Oleksij Choroszko, Tatiana Skoromna, Danylo Mowczan, Mychajlo Kolodko.
Legnicka ekspozycja trwa od 8 do 31 sierpnia 2014.

Kuratorkami te edycji przedsięwzięcia są:
Natalia Hładyk i Joanna Zemanek.